ghogha
08 بهمن 1401 - 16:28

امکان خرید خانه در شهرهای کوچک با وام ۴۰۰ میلیونی/ عسکری: برخی بانک‌ها در بازار مسکن واسطه‌گری می‌کنند

سرپرست بانک مسکن با اشاره به امکان خرید مسکن از طریق اوراق حق‌تقدم، گفت:‌ متقاضیان می‌توانند با ۸۰۰ میلیون تومان در شهرهای کوچک خانه‌دار شوند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علی عسکری درباره تسهیلات مسکن با بیان اینکه نباید بانک‌ها به سمت واسطه‌گری مسکن بروند، اظهار کرد: اگر اقدامات بانک‌ها در حوزه مسکن به ویژه در بخش تولید و عرضه باشد زمینه‌ساز توسعه می شود اما در زمان حاضر تعدادی از بانک‌ها اقدام به واسطه‌گری کرده‌اند.

وی ادامه داد: شکل دیگری از سرمایه‌گذاری بانک‌ها در حوزه سرمایه‌گذاری مولد و تولیدی است که در این بخش نباید مانع شد، چرا که برخی از سرمایه‌گذاری‌ها لازم اجرا است؛ اما اگر بانک‌ها منابع خود را در سوداگری مسکن بیاورند اشتباه است.

وی با تاکید بر این که مسکن یکی از مولدترین بخش‌های اقتصادی است که زمینه‌ساز افزایش تولید و اشتغال می‌شود، افزود: پیش از این متقاضیان با 40 میلیون تومان سپرده‌گذاری، 80 میلیون تومان تسهیلات و با خرید اوراق رقمی معادل 200 تا 400 میلیون تومان تسهیلات دریافت می‌کردند؛ اما اکنون با توجه به افزایش قیمت مسکن و ساخت آن در کلان شهرها، نمی‌توانند با این میزان تسهیلات مسکن خریداری کنند.

عسکری گفت: با افزایش قیمت مسکن مراجعه‌کنندگان تسهیلات مسکن یکم کاهش یافت و حتی برخی سپرده‌ها را پس گرفتند، چراکه این عدد امروز پاسخگو نیست.

سرپرست بانک مسکن در عین حال تصریح کرد:‌ با اوراق تسه متقاضیان می‌توانند چندین برابر تسهیلات دریافت کنند که این اقدام در شهرستان‌ها می‌تواند زمینه ساز خرید مسکن شود. با خرید اوراق، امکان خرید مسکن در شهرهای کوچک فراهم شده به طوری که متقاضیان می‌توانند با رقمی حدود 700 تا 800 میلیون تومان اقدام به خرید مسکن کنند.

عسکری درباره خرید متری مسکن هم گفت: طرح خرید متری مسکن چند نوبت عملیاتی شده ولی چون قیمت مسکن و قیمت هزینه ساخت در طول دوره‌های متمادی تغییر کرده این طرح را خنثی کرده است.

وی توضیح داد: متوسط قیمت مسکن حدود 40 میلیون تومان است؛ اگر متقاضیان در طرح متری مشارکت کنند می‌توانند 10 تا 20  متر مسکن خریداری کنند و عملاً صاحب مسکن نمی‌شوند، بلکه ممکن است بخشی از ریسک خود را جبران کنند.

وی همچنین با اشاره به اینکه بخشی از بانک‌ها به تکالیف خود در پرداخت تسهیلات فرزندآوری و ازدواج عمل نکرده اند گفت: تعدادی از متقاضیان در صف مانده‌اند که امیدواریم بانک‌های دیگر نیز مشارکت کنند.

انتهای پیام/

 

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1002968